Válka v Tichomoří

18. ledna 2011 v 17:31 | Geralt z Rivie |  Worl of War II
Lodě u Guadalcanalu
   Válka v Tichomoří začala 7. 7. 1941 útokem na Americký námořní přístav svazem japonských šesti letadlových lodí, bez vyhlášení války. Téhož dne došlo k náletům na Americká armádní letiště na Filipínách a k bombardování Singapuru. O den později USA vyhlásila Japonsku válku. Japonsko okamžitě začalo ofenzívu ničící spojenecké vojenské základny a toto tažení skončilo až 26. 4. 1942. Jedinou významnou operací bylo bombardování Tokia 18. 4. Pak se situace začala obracet.
   Japonci vyvolaly dlouho plánovanou bitvu s letadlovými loděmi u Midway, ale při ní utrpěly velké ztráty. 7. 8. 1942 se Americké jednotky vylodily na Guadalcanalu. Kde se odehrávaly urputné boje až do 7. 2. 1943. Evakuací japonských jednotek, neúspěchy Japonců pokračovaly, nejvýznamnější byla porážka v Bismarkově moři. Americká ofenzíva pokračovala osvobozováním tichomořských ostrovů od Japonců.
   V lednu 1945 přišli boje o Filipíny, které také postupně osvobodily. Dne 19. 2 se spojenci vylodily na Ivodžimě a 1. Dubna na Okinavě, čímž začal útok na japonské ostrovy.Poté Spojenci rozhodly provést názorný zastrašující úder, aby se předešlo dalším ztrátám na životech. Dne 6. 8. 1945 byla svržena atomová bomba na Hirošimu a 9. 8 na Nagasaki. Tyto údery byly velice úspěšné. 15. Srpna bylo uzavřeno příměří a 2. Září byla na lodi Missuri podepsána Japonská kapitulace.
    Tím definitivně skončil nejstrašlivější konflikt v historii Lidstva - 2. světová válka


V dalších článcích rozeberu důležité bitvy války v Tichomoří (např. bitva u Guadalcanalu)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama