Válka Severu proti Jihu

8. května 2011 v 21:05
Občanská válka v USA, nazývána válkou Severu proti Jihu, probíhala od roku 1861 do roku 1865 a válčily v ní státy Unie, tzn. Severní státy a státy Konfederace, tzn. Státy Jihu. Válka to byla nesmírně důležitá nejen pro vývoj USA, ale i celého světa.

Občanská válka začala hlavně kvůli největšímu problému USA a to otroctví a nevyrovnanosti průmyslu a rozvoji mezi Severovýchodem a Jihozápadem. Zatímco Sever a Východ byl průmyslově založen, rozvíjel se, odmítal a později zrušil otroctví. Jih byl hlavně zemědělský a chudý, také tam hojně podporovali a využívali otroctví. Věci se daly do pohybu, když roku 1860 byl zvolen prezidentem Abraham Lincoln, který kandidoval za Republikánskou stranu prosazující zrušení otroctví. To se logicky nelíbilo Jižním státům a od Unie se odtrhly a vytvořily Konfederaci s hlavním městem Richmond. Unie se rozhodla proti konfederaci tvrdě zakročit. Tím začala Válka severu proti Jihu.
Zpočátku docházelo jen k malým ozbrojeným střetům. První důležitá bitva byla bitva u Bull Runu 21. července 1861. Bitva skočila bez vítěze, ale Unie musela ustoupit i s velkým davem civilistů. V dubnu 1862 zavedla Konfederace povinné odvody a Unie je zavedla o rok později. V čele armád za Unii stál generál Grant, za Konfederaci generál Lee, ale na nižších postech vedení měla lepší obsazení Konfederace. Ze začátku války se tato převaha a zkušenost také ukazovala a Konfederace slavila úspěchy, ale to se později vyrovnalo a i díky velké námořní síle Unie se štěstí obrátilo k nim. První drtivá porážka Konfederace se zrodila 1. - 3. července 1863 při bitvě u Gettysburgu. Krátce na to došlo k vítězství Unie po celé délce Missisippi. Od té doby měla Unie na obou frontách velkou materiální i početní převahu. V listopadu 1864 se konaly prezidentské volby, ve kterých znovu uspěl Lincoln. Poté generál Konfederace Anderson Early, pokusil dobít Washington, ale byl odražen a musel se stáhnout zpět do Virginie. Mezitím generál Shermann s jednotkami Unie dosahoval úspěchu v Atlantě, která kapitulovala 1. 9. 1864. Po roce 1864 už bylo jasné, že válku vyhraje Unie a vše se blížilo k brzkému konci. Závěrečné boje proběhly ve Virginii na řece Appomattox. Výsledkem bylo, že 9. 4 1865 podepsali generál Grant a generál Lee Kapitulační listinu. O dva dny později byl spáchán atentát na prezidenta Lincolna, který zraněním podlehl.
Definitivní konec války přišel až 26. 5 téhož roku, kdy byla v Trans Missisippi podepsána definitivní kapitulace o organizovaném odporu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama